EUMETSAT esitleb oma esimese välgudetektori andmeid

Esmaspäeval, 3. juulil kell 15:00-16:00 Eesti aja järgi esitleb Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsioon (EUMETSAT) oma esimese välgudetektori (Lightning Imager, LI) esimesi vaatlusandmeid. Tegu on täiesti uue ja ainulaadse Euroopa kosmosetööstuse poolt arendatud instrumendiga, mis lendas kosmosesse 13. detsembril 2022 kolmanda põlvkonna ilmasatelliidi MTG-I1 pardal.  

Alates järgmisest aastast hakkab LI reaalajas välguandmetega varustama Euroopa riikide ilmateenistusi ja ka laiemat üldsust. LI vaatleb geostatsionaarselt orbiidilt 36 000 kilomeetri kõrguselt, kus selle neli kaamerat registreerivad kiirusega 1000 kaadrit sekundis välgulöögid üle kogu Euroopa ja Aafrika, samuti suurel osal Atlandi ookeanist, Lõuna-Ameerika idaosas ja India ookeani loodeosas. Missiooni pikkuseks on planeeritud vähemalt 20 aastat. 

Esmaspäeval esitletakse ajakirjandusele ja avalikkusele LI esimestest proovivaatlustest valminud animatsioone, kus on näha pilvede liikumine ja nende taustal välgusähvatused Euroopas ja Aafrikas. Need on valminud juunis 2023 kogutud proovivaatlustest. Animatsioonid on koostanud Eesti Meteoroloogia Seltsi liige Sven-Erik Enno, kes on EUMETSATis töötanud alates 2020 aastast ning kelle põhitööks on hetkel LI prooviandmete visualiseerimine ja kvaliteedikontroll.  

Andmete esmaesitlus toimub EUMETSATi peakorteris, Darmstadtis, Saksamaal ja on kõigile huvilistele jälgitav otseülekandena internetis.